All glory to the helvetica

Helvetica to jedna z najpopularniejszych czcionek bezszeryfowa na świecie. Znają ją chyba wszyscy graficy, designery i projektanci. Oryginalna helvetika została stworzona w 1957 roku w Szwajcarii przez typografa Maxa Miedingera. Początkowo czcionka nazywała się Neue Haas Grotesk jednak szybko nazwę zmieniono później z powodów marketingowych. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Szwajcarii. Czcionka dzięki swojej prostocie i wyrafinowaniu idealnie nadawała się do wykorzystania przez wielkie korporacje oraz małe firmy. Bardzo dobra czytelność sprawiła, że bardzo często wykorzystana jest projektach znaków drogowych i tablic informacyjnych.

And I think I’m right calling Helvetica
the perfume of the city.
It is just something we don’t notice usually

but we would miss very much
if it wouldn’t be there.

Lars Müller

Popularność helvetiki urosłą do tego stopnia że w 2007 roku Gary Hustwit stworzył film dokumentalny dotyczący tej czcionki:

Na przestrzeni lat helvetika dorobiła się wielu kroi i wersji. W 1983 powstał unowocześniony krój tej czcionki o nazwie Neue Helvetica. Obecnie właścicielem helvetiki jest Linotype

Jako ciekawostkę należy zauważyć, że popularny font Arial uważany jest za kopię/podróbkę helvetiki. Arial zyskał popularność w momencie gdy został dołączony jako domyślna czcionka w systemach operacyjnych Microsoftu i Apple.
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Helvetica jest bardzo często tematem prac wielu designerów, poniżej najfajniejsze w mojej opini przykłądy grafik inspirowanych helveticą: